گروهِ تواشيحِ بسيج يا كنسرت موسيقي!

نویسنده تحلیل روز چهار شنبه , 14 سپتامبر , 2016   تحلیل اجتماعی   2 نظر

منصوره ناصرچیان /

کانادا کشوری در آمریکای شمالی با محبوبیت بالایی از طرف جامعه‌ی بین‌الملل، دومین کشور وسیع بعد از روسیه با جمیعتی زیر ۴۰ میلیون نفر می‌باشد. در چند دهه اخیر بعد از انقلاب اسلامی، ایرانیان زیادی برای مهاجرت، کشور کانادا را برگزیدند.

در طی دهه‌ی اخیر خیل عظیم مهاجران ایرانی که بیشتر در ونکور، مونترال و تورنتو متمرکز از قشرهای مختلف‌اند، کانادا را به عنوانِ خانه‌ی جدید پذیرفته‌اند. پذیرفتنِ فرهنگِ جدیدِ کانادایی و احترام گذاشتن به قوانین کشورِ میزبان یکی از مهمترین مسائلی‌ست که هر مهاجر باید از بدو ورود، تلاش برای یادگیری زبان و فرهنگ انجام بدهد تا بتواند علیرغم تفاوت‌های فرهنگی-مذهبی، همسانی با جامعه پیدا کند.

اما قشر ی از این جامعه، ایرانی- کانادایی که طرفدار جمهوری اسلامی می‌باشند صرف منافع‌شان در ایران یا نزدیک بودن رابطه‌شان با جمهوری اسلامی راه‌هایی برای فرار از همسان بودن با جامعه و حتی تحمیل ‌ضدِفرهنگِ جمهوری اسلامی پیدا کرده‌اند. نمونه‌های بسیاری از این‌گونه تحمیل‌ها را در چند سالِ اخیر شاهد بوده‌ایم.

یکی از جدیدترین آنها ورود آگهیِ «صیغه» در تورنتو در روزنامه‌ی فارسی‌زبانِ «ایران استار» بود که با تلاش کنش‌گران جلوی این آگهی تبلیغ فحشای اسلامی گرفته شد. نمونه دیگر آن در ونکوور، شنبه دهم سپتامبر ۲۰۱۶ توسط اعضای گروه موسیقیِ «چارتار» اتفاق افتاد. در حاشیه‌ی کنسرت، زنانی که مایل به عکس گرفتن با گروه موسیقی (یا به عبارتی گروه تواشیحِ بسیج در کانادا) بودند را تحمیل به استفاده از حجاب کرده‌اند. شگفتی ماجرا اینجاست که برای توجیه حرکت خود که در ایران دچار مشکل خواهند شد به همراه خود روسری داشتند تا به زنانِ طرفدار گروه موسیقی خود بدهند.

به عنوانِ شهروند ایرانی-کانادایی خود شاهدِ این‌گونه تحمیل‌ها در مناسباتِ مختلفِ جشن‌هایِ ایرانی بوده‌ام. حال سوال اینجاست که چرا جامعه‌ی ایرانیِ تبعیدی در برابرِ تحمیلِ این طبقه از افرادِ منفعت‌طلبِ وابسته به جمهوری اسلامی در یک کشورِ دموکراتیک سکوت می‌کنند و اجازه می‌دهند که یک اقلیت دیکتاتور و کنترل‌چی، اکثریت دموکراسی‌طلب را مثل ایران دچار فشارها و توجیه‌هایش بکند؟ باید پرسید که هدفِ این اقلیتِ طرفدارِ جمهوری اسلامی برای اشاعه‌ی خفقانِ حاکمیتِ اسلامی، کارهای تبیعض‌آمیز و تحقیرِ زنان چیست و وظیفه‌ی اکثریت دموکراسی‌خواهان در قبال این حرکت‌ها چیست؟

به قاطعیت باید گفت کسانی که با حضورشان در  مراسم دعاهای ندبه و ابوحمزه ثمالی با نام کنسرت باعث اعتباربخشی به نظامِ استبداد در کانادا و در جاهای دیگر هستند و اینها بهتر است برای شرکت در این به اصطلاح کنسرت‌ها که به ضرسِ قاطعِ هنر و موسیقی را به ریشخندِ خود گرفته‌اند به ایران رفته و همان‌جا به دیدن تواشیح و ذکر مصیبت بپردازند و بیش از این مروج ادبیات انسان‌ستیز جمهوری اسلامی هم نشوند.!

تحلیل-روز-۲-2

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s