کودکانی که در برزخِ انتقام‌جوییِ پدر به سر می‌برند!

نویسنده تحلیل روز جمعه , 13 می , 2016   تحلیل اجتماعی   بدون نظر

منصوره ناصرچیان /

وقتی ازدواج به طلاق می‌انجامد، فرزندان بین دو نیروی نه چندان دوستانه و در این مورد خاص؛ متخاصم، خود را سرگردان می‌یابند. حال این قضیه وقتی شکلِ پیچیده‌تری می‌گیرد که فرزندان توسط پدری ایرانی تبار از کانادا به مقصد فرانسه، آلمان، سلیمانیه-عراق و در آخر نقطه‌ی نامعلومی در مهاباد-ایران ربوده می‌شوند.

دکتر «سارن آذر» (صلاح‌الدین محمودی آذر) همسر سابق آلیسون جِفری آذر چهار فرزند مشترک دارند. شارون ۱۱ ساله؛ رجوان ۹ ساله؛ درسیم ۹ ساله؛ مایتم ۳ ساله که در کامکس استان برتیش کلمبیا زندگی می‌‌‌‌‌کردند. سه سال پیش سارن و آلیسون طبق ادعای آلیسون به دلیل اسلامی شدن شدید همسر سابقش و احتمال سفر او به خاورمیانه و مناطق جنگی از هم جدا می‌شوند، طبق ادعای سارن در فیس‌بوک جدیدش با نام مستعار، دلیل جدا‌یی‌شان، ربودن فرزندان در سال ۲۰۱۲ توسط الیسون برای چند ماه و تاثیرات بسیار بد بر روی جسم و روان آنها بوده است.

او به انگلیسی بیان می‌کند که چهار فرزندش را به مدت هفت‌ماه کودک‌رباییِ آلیسون ندیده و وقتی آنها برگشتند هرکدام دچار مشکلات روحی و جسمی زیادی شده بودند و حالا بعد از سه‌سال به دور از کانادا و آن کابوس‌ها، احساس آرامش می‌کنند. او اضافه می‌کند که شخصی از ارتش خصوصی بنام میشلویچ استخدام شده  و جان خود را در خطر انداخته تا او و فرزندانش را پیدا کند، می‌‌داند ولی مطمئن هست که حتی اگر اتفاقی برایش بیفتد خانواده‌اش از نگهداری فرزندانش خودداری نخواهند کرد.

الیسون در صفحه‌ی فیسبوکش به دوستان و حامیان کمپینش هشدار می‌دهد که فیس‌بوک جدید سارن با نام مستعار را دنبال نکنند هرچند سارن برای آنها دعوت به پذیرفتن دوستی فرستاده باشد. طبق نوشته‌ی آلیسون، این‌کار سارن باعث دل‌شکستگی بیشترش می‌شود چون عکس‌های فرزندانش در این فیسبوک می‌باشد و همچنین فیلمی که بچه‌ها در رقص جمعیِ کُردی با لباس محلی می‌رقصند.

او نه ماه هست که فرزندانش را ندیده است. سارن در سال ۱۹۹۴ به عنوان پناهنده به کانادا می‌آید و ادعا می‌کند که در ایران زندان بوده و شکنجه شده است و بازگشتش به ایران او را به خطر می‌اندازد. از شواهد امر برمی‌آید که او دکتری دلسوز بوده و کارهای انسان دوستانه‌ی زیادی برای ارودگاه پناهندگان عراقی کرده است هرچند آلیسون کارهای انسان دوستانه‌ی همسر سابقش را تقدیر می‌کند ولی با شدت گرفتن انتقام از یکدیگر، او کارهای سارن را تروریستی می‌خواند.

الیسون کمپینی برای آزادی فرزندانش به راه می‌اندازد و مارس ۲۰۱۶ که کمپین مالی را به اتمام می‌رساند حدود ۵۰٫۰۰۰دلار کمک مردمی دریافت می‌کند. او ادعا می‌کند که خرج زیادی برای وکیل و سفرهایش کرده است و دولت لیبرال را تحت فشار قرار داده تا برای آزادسازی فرزندانش اقدام کند. بعد از پیروزی دولت لیبرال، رسانه‌هایی مثل «سی بی سی» تلاش زیادی برای مثبت جلوه دادن تمام امور دولت لیبرال داشته‌اند و موضوع پناهندگان سوری و کمک‌های این دولت به آنها را در صدر اخبار خود گنجانده‌اند.

حالا این خبر که زوایا و یپچیدگی‌های خاص خود را دارد از یک‌طرف پدر و مادری در دو جبهه‌ی مخالف با حقایقی متفاوت، دولت لیبرال را در تنگنای سیاسی قرار داده و از طرف دیگر به دولتِ محافظه‌کار قبل برای اعتمادش به سارن حمله می‌شود . دولت لیبرال هنوز باید بر سر قول کمپین انتخاباتی خود، یعنی دست دوستی دادن با رژیم ایران جامه‌ی عمل بپوشاند ولی چگونگی رایزنی با جمهوری اسلامی برای باز پس‌گیری چهار فرزند کاناداییِ آذر، این دولت را در یک معامله‌ی ناخواسته‌ی سیاسی قرار می‌دهد.

امتیازی باید داده شود و امتیازاتی باید گرفته شود و حالا که پول تحریم‌ها روی میز می‌باشد به راحتی هر شخص یا دولتی می‌تواند اعاده‌ی خسارت از این ثروت ملی ایران بکند، به علاوه دولت ایران نیز بابت همکاری با مردی که تحت تعقیب پلیس بین‌الملل است، از طرف دولت کانادا تنبیه می‌شود. خانواده‌ی سارن اطلاعیه‌ای صادر کرده که نشان از همکاری آنها با پلیس بین‌الملل در پیداکردن محل زندگانی سارن و فرزندانش می‌باشد.

آنها به نکاتی اشاره کرده‌اند که سکوت سارن از فرزندربایی آلیسون در سال ۲۰۱۲ و مشکلاتی که برای بچه‌ها پیش آمد ، سارن را در موقیعتی قرار داد که دست به این حرکت ناگهانی بزند و اعتبار خود و خانواده‌اش را با آن همه سابقه کمک‌های انسانی، خدشه‌دار کند. در این اطلاعیه انگشت اتهام به سمت آلیسون می‌باشد.

کانادا هر ساله شاهد کودک‌ربایی که بیشتر از ۸۰ درصد آن توسط یکی از والدین می‌باشد، هست. کودک‌ربایی یک تخلف جنایی حساب می‌شود و قانون به شدت با آن برخورد می‌کند. دشمنی بین پدر و مادر بعد از جدایی و حقایق متفاوت از دیدگاه آنها و نوعی انتقام و تلافی‌جویی منجر به سرگردانی کودکان و از دست دادن اعتماد آنها به هردو والدین می‌شود.

حال سوال پیش می‌آید که چرا دکتری موفق تمام زندگی و اعتبار خود را می‌گذارد و صرف اختلافات عمیق با همسر سابق خود به منطقه‌ی نامعلومی به ایران یا طبق شایعات به کوه‌های قندیل در مرز عراق می‌رود و مادری را از دیدن فرزندان خود محروم می‌کند؟ سارن پل‌های پشت سر خود را برای بازگشت به  کانادا خراب کرده است و در عین حال خود می‌داند که فرزندانش در سنینی هستند که به وجود مادر هم نیاز مبرم دارند. هیچ کودک‌ربایی منجر به خوشبختی کودکان نمی‌شود، آنها قربانیان انتقام پدر و مادری هستند که هر کدام تصویر خود رابه عنوانِ والدینِ برتر دارند  و در این میان کودکان در برزخِ انتقامِ پدر سرگردانند.

تحلیل روز ۱

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s