کارشکنانِ مبارزاتِ آزادی‌خواهیِ مردمِ ایران

نویسنده تحلیل روز جمعه , 17 ژوئن , 2016   چگونه رژیم را براندازیم؟   بدون نظر

 منصوره ناصرچیان /
با ورود انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، تحولی منفی در تمام زوایای جامعه به وجود آمد و با سیری صعودی، یک کشورِ پیشرو در خاورمیانه به یک نظامِ دیکتاتوری- مذهبی زیر لوایِ ولایتِ مطلقه فقیه تبدیل شد. بعضی گروه‌های سیاسی که در شکل گرفتنِ انقلابِ اسلامی نقشِ بسزایی داشتند، از همان دهه‌ی نخست متوجه شدند آن‌چیزی که انتظارش را داشتند و آن‌چیزی که واقعیت می‌باشد بسیار متفاوت از آب در آمد و شروع به اعتراض کردند.
به دلیلِ سرکوبِ علنیِ گروه‌هایِ فعالِ سیاسی توسطِ جمهوری اسلامی، بسیاری از آنها در موجِِ اولِ مهاجرتِ اجباری، ایران را ترک کردند و بعضا در اروپا و آمریکای شمالی ساکن شدند. عده‌ای از اپوزیسیونِ مخالفِ جمهوری اسلامی ادعا می‌کنند که به موازاتِ انقلابِ اسلامی، فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند، یعنی ۳۸ سال هست که بر علیه دیکتاتوری- مذهبی مبارزه می‌کنند. اکثر این گروه‌ها با حکومت شاه نیز مشکل داشتند و شاید علتِ اصلی حضورِ پُر رنگ‌شان در به ثمر رساندنِ انقلابِ اسلامی به زعمِ آنان، استبدادِ زمانِ شاه بود.
 بعداز گذشت چهار دهه حضورِ دیکتاتوری- مذهبی، هنوز بعضی از این گروه‌ها به جای تمرکز رویِ براندازی جمهوریِ اسلامی از زمانِ شاه چنان با سوز و گداز یاد می‌کنند که مبارزه‌ی اصلی‌شان با جمهوری اسلامی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. همان‌طور که اکثرِ ایرانیان از تعددِ گروه‌های سیاسیِ اپوزیسیون آگاه هستند، به این نکته نیز اِشراف دارند که بعضی از این گروه‌ها به دلایلِ مختلف که عمده‌ترین آنها، خودمحوری و تصفیه حساب‌هایِ قدیمی‌ست، نمی‌توانند با یکدیگر سر یک میزِ مذاکره به گفتمانِ مدنی برای هدفِ مشترک‌شان که براندازی جمهوری اسلامی‌ست گرد هم آیند.
 جمهوری اسلامی نیز با اپوزیسیونِ دست ساختِ خود که همان حزبِ سیاسی اصلاح‌طلب‌شان می‌باشد، توانسته بین اپوزیسیونِ براندازِ جمهوری اسلامی با حربه‌های مختلف، شکاف ایجاد کند و به اصطلاح عامیانه، آنها را به جان هم بیاندازد. حال باید دید چرا عده‌ای از تغییر رژیم ابا دارند هر چند به ظاهر سال‌هاست که با جمهوریِ اسلامی مبارزه می‌کنند.
بعضی گروههایِ سیاسی که در کشورهایِ غربی ساکن هستند توانسته‌اند که از سازمان‌ها و حتا دولت‌های غربی پول‌هایِ زیادی تحتِ عنوان؛ گرنت برای خود یا سازمانِ حقوقِ بشری خود دریافت کنند و هیچگاه به طور مستقیم حاضر نشده‌اند که براندازی جمهوری اسلامی را در سر فصلِ کار خود بگنجانند. آنها ظاهرا در این میان بیشتر به منافع شخصی خود فکر می‌کنند تا به منافع ملی مردم ایران، آنهایی هم که مستقیم برای حفظِ جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند چه در لباسِ لابی جمهوری اسلامی در آمریکا و اروپا و چه افراد حقیقی و حقوقیِ حزبِ رسمیِ جمهوریِ اسلامی، اصلاح‌طلبان که هم کمک‌های جمهوری اسلامی شاملِ حال‌شان می‌شود و هم از گرنت‌های دولت‌های مماشات‌گرِ غربی بهره‌مندند هیچگاه راضی به براندازی جمهوری اسلامی نخواهند بود و بدشان هم نمی‌آید که تا ۳۰ سال دیگر از چند زندانیِ سیاسیِ خاص صحبت کنند و کمپین‌های متفاوت برای استمرارِ جمهوری اسلامی در شکل‌های مردم‌فریب به وجود بیاورند.
در این بین اپوزیسیونی که بیشتر با دستِ خالی یا بعضا با کمک‌های مردمی، رسانه‌های خود را می‌چرخانند یا به صورت گروه‌های کوچک یا تک نفره فعالیت می‌کنند و به طور جد٘ی خواستار براندازی جمهوری اسلامی هستند، چون می‌دانند چشم میلیون‌ها ایرانی داخلِ کشور به فعالیت ِ آنهاست و منافع شخصی خود ر ا فدای منافع ملی می‌کنند. همان‌طور که هفت سالِ پیش در این ماه، مردم ِ ایران به پا خاستند و با سرکوبِ وسیعِ جمهوری اسلامی روبرو شدند، همچنان خواستار براندازی جمهوریِ اسلامی هستند و از مطالباتِ خود دست برنکشیده‌اند.
آنها نیاز به حمایتِ گروه‌هایِ سیاسیِ خارج از کشور دارند که اختلافات را کنار بگذارند و منافع ملی که متعلق به نسل‌های بعدی نیز می‌باشد را بر منافعِ شخصی خود ارجح بدانند و راهکارهای عملی برای براندازی ارائه دهند. تاریخ، تمام کسانی که مردم خود را برای تغییر سرنوشت‌شان به مثبت‌ترین وضعیت، همراهی کرده، از یاد نخواهد برد و همچنین تمام  کسانی که پشت به مردم خود کرده و منافع ِ شخصیِ خود را بر نجات کشور ترجیح دهند، لابلای برگ‌های تاریخ ثبت خواهد کرد تا آیندگان خادم و خائن این روزهای دشوار که بر میهن رفته و می‌رود را به قضاوت بنشینند.
Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s