پلاسکو، همچنان میان آتش و دود

نویسنده تحلیل روز شنبه , 21 ژانویه , 2017   تحلیل اجتماعی   بدون نظر

منصوره ناصرچیان /

متولد ۱۳۴۱ بود، نمادِ مدرنیزاسیون در ایرانِ قبل از انقلابِ اسلامی و متوفای پنجشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۵. «پلاسکو» را می‌گویم که در آتشِ بی‌مدیریتیِ مسولینِ مسولیت‌ناپذیر سوخت و تعدادی آتش‌نشان؛ این بی‌ادعاترین‌ها را با ابتدایی‌ترین تجهیزات و با تلخ‌ترین شکلِ ممکن در کامِ خود فرو بُرد. هنوز پیکرها از زیر بتون و فولاد بیرون نیامده و آمار دروغینِ جمهوری اسلامی را یارایِ بازتابِ حقیقت نیست.

«پلاسکو» بعد از انقلابِ بنیان‌افکنِ اسلامی، مثلِ هزاران ساختمانِ دیگر توسطِ بنیادِ مستضعفان مصادره شد تا زیر نظرِ مستقیمِ رهبری و به دور از هر نهادی به فعالیت‌هایِ اقتصادیِ خود بپردازد؛ به نفعِ «مستضعفین» که حالا خود، هرکدام مافیایِ اقتصادی می‌باشند. صاحبِ آن نیز بعد از مراجعت به ایران به خیالِ امن بودنِ انقلابِ اسلامی در یک دادگاهِ بیست دقیقه‌ای توسطِ خلخالی به اعدام محکوم شد.

حبیب‌الله القانیان در دفاعیات خود گفت: «اینجانب حبیب القانیان، افتخار می‌کنم کلیمی ایرانی هستم… تا به حال هیچ‌گونه کمک و یا اعانه به نفع اسرائیل نداده و نخواهم داد. من موافق کشتار مردم فلسطین نیستم… افتخار می‌کنم دارای سهمی از کارخانجات پلاسکو ملامین، پلاستیک شمال، لوله شمال و کارخانه یخچال جنرال الکتریک و پروفیل آلومینیوم می‌باشم.»

اسنادی تا به حال علتِ دقیق آتش سوزی را مشخص نکرده و صدا و سیمای جمهوری اسلامی و رسانه‌های داخلی و خارجی‌اش نیز دامن به عمدی بودنِ آتش سوزی نزده‌اند و تلاش دارند که این فاجعه عظیم رامثلِ هزاران رُخدادِ هولناکِ تاریخِ انقلابِ اسلامی به زیرِ فرشِ نخ‌نما شده‌ی دروغستانِ خود بایگانی کنند.

بازتابِ خبر در شبکه‌های اجتماعی، اقشار مختلف ایرانی ها را در بَر داشت؛ از آنها که خود را سیاسی نمی‌دانند تا کنشگران و اپوزیسیون برانداز. توییتر این خبر را جهانی کرد و آتش‌نشانانِ لندن «London Fire Brigade » پیامِ تسلیتِ خود را به آتش نشانانِ ایران توییت کردند.

با سوختنِ «پلاسکو» قلبِ میلیون‌ها ایرانی داخل و خارج از ایران سوخت. مردمِ ایران باید هوشیار باشند و جمهوری اسلامی را پاسخگو نگه دارند، در غیر اینصورت این حادثه ها باز هم به َاشکالِ دیگری تکرار خواهد شد. سرتیپِ پاسدار قالیباف شهردارِ زمین‌خوارِ تهران چگونه می‌تواند به عنوانِ یک شهردار از کنار چنین فاجعه ای بگذرد بدون پاسخگویی؟

در پایان از طرفِ اندیشکده «تحلیلِ روز» این ضایعه جبران نشدنی را به ملت ایران و خانواده بازماندگان و بخصوص به آتش نشانانِ فداکار تسلیت عرض می‌کنیم. ایران، سرزمینِ مادری؛ داغدارتر از همیشه!

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s