هم‌دردی‌های تبعیض‌آمیز در حملات تروریستی

نویسنده تحلیل روز جمعه , 18 مارس , 2016   تحلیل اجتماعی   1 نظر

منصوره ناصرچیان /

سیزدهم نوامبر ۲۰۱۵ حمله‌ی تروریستی در پاریس ۱۳۰ کشته و صدها زخمی بجای گذاشت. ایرانیان زیادی عکس پروفایل فیس بوک خود را که با پرچم فرانسه مزین شده بود برای مدت کوتاه یا بلند به نشان از احترام برای قربانیان این حادثه تلخ عوض کردند.

این حادثه نه اولین عمل تروریستی بوده و نه آخرین آن خواهد بود. دهم اکتبر ۲۰۱۵ کمتر از یک‌ماه قبل از حمله‌ی تروریستی فرانسه، بمب‌گذاری در آنکارا باعث کشتار ۱۰۳ نفر و بجای گذاشتن ۴۰۰ مجروح شد. سه ماه بعد یک حمله انتحاری در استانبول ۱۳ خارجی کشته شدند و ۱۴ نفر زخمی گشتند. یک‌ماه بعد مجددا آنکارا مورد حمله‌ی تروریستی قرار گرفت که ۲۸ کشته و ۶۱ مجروح در یک انفجار ماشین پی آمد آن بود.

تحلیل روز ۱

جدیدترین بمب‌گذاری در ماه مارس ۲۰۱۶ در آنکارا ۳۷ کشته و ۱۲۵ مجروح به جا گذاشته است. این که چرا مسئولین شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک لوگوی پرچم ترکیه را مثل لوگوی پرچم فرانسه در اختیار کاربرانش قرار نداده تا مردم در حمایت قربانیان حملات تروریستی ترکیه بتوانند عکس پروفایل خود را با پرچم ترکیه همراه کنند، جای سوال می‌باشد و اینکه چرا ایرانیان اقدامِ خاصی برای نشان دادن اعتراض به حملات تروریستی در ترکیه در فضای رسانه‌های اجتماعی نشان ندادند باز سوال برانگیزاست در حالی که آلمان و روسیه بالاترین آمار توریست‌های ترکیه را تشکیل می‌دهند؛ ایران طبق آمار سال ۲۰۱۴ هفتمین کشور بازدید کننده ترکیه با بیش از یک میلیون و صدهزار نفر را تشکیل می‌دهد.

 لازم به ذکر است که ایرانی‌ها بالاترین آمار خرید در ترکیه را دارند. اگر از تعداد زیاد ایرانیانی که هرساله به عنوان توریست به ترکیه می‌روند، بگذریم شمار بسیاری از ایرانیان هر ساله به عنوان پناهجو به ترکیه از راه‌های زمینی و هوایی می‌روند تا به کشور سوم فرستاده شوند.

تنها در دسامبر ۲۰۱۴  ترکیه پذیرای بیش از ۱۴۰۰۰پناه‌جو بوده است. ترکیه برای بسیاری از ایرانیان خاطرات زیادی به همراه دارد. بعضی از ایرانیان مقیم خارج که به دلایل گوناگون به کشور خود نمی‌توانند سفر کنند، ترکیه را برای بازدید خانواده‌شان بر می‌گزینند. با این تفاصیل عدم هم‌دردی ایرانیان با مردم ترکیه در حملات تروریستی اخیر سوالات زیادی پیش می‌آورد که چرا برای فرانسه می‌شود پروفایل فیس‌بوک را عوض کرد ولی برای ترکیه نمی‌شود؟

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s