هراسِ جمهوری اسلامی از گسترشِ اینترنت و شبکه‌های اجتماعی

نویسنده تحلیل روز شنبه , 26 مارس , 2016   تحلیل اجتماعی   بدون نظر

منصوره ناصرچیان /

دهکده‌ی جهانی با جمیعت ۷ میلیارد و ۴۶ میلیونی توسط کابل‌های الکترونیکی روز به روز از لحاظ ارتباطات مردم را به هم‌دیگر نزدیک‌تر می‌کند. تلفن، تلگراف و نامه‌های کاغذی کم کم جای خود را به ابزار ارتباطی دیجیتالی می‌دهند. بیشتر از  ۴۰٪ از جمیعت دنیا به اینترنت وصل شده که ۲۰ سال پیش این رقم تنها 1٪ بود.

با سرعت ‌بی‌سابقه‌ای دهکده‌ی جهانی از بُعد ارتباطات، کوچک‌تر و از بُعد جمیعت بزرگ‌تر می‌شود در دنیای پست‌مدرن، دریافت نامه‌ای کاغذی هدیه‌ای نوستالژیک برای برخی از مردم دنیا شده است. نسلی که تجربه‌ی لپ تاپ، تلفنِ هوشمند و اینترنت را در کودکی نداشت؛ جایش را به نسلی دیجتالی می‌دهد که از بدو تولد با سخت افزار و نرم افزار دیجیتالی بزرگ می‌شود.

نوستالژیِ نوار ضبط صوت، فیلم‌های ویدیویی، دوستی‌های حضوری در کنار هم و بازی‌هایی مثل «یک قُل دو قُل» برای نسل جوان و نوجوان امروز زیاد ملموس نیست. فرزند دیجیتالی ۱۲ ساله دیروز حالا برای خودش کشوری با جمیعت بیش از یک میلیارد و ۵۹ میلیون کاربر شده است.  فیس‌بوک یکی از پر طرفدارترین شبکه‌های مجازی – دیجیتالیِ دنیا، جایگاه خود را در ایران در جریانات قیام مردمیِ ۸۸ رفته رفته باز کرد.  ایرانیان زیادی که به خاطر شرایط نامطلوب سیاسی مجبور به جلای وطن شده بودند با قیام مردم در سال ۸۸ و مشاهده ویدیوهایی که خبرنگاران خیابانی با ریسک زیاد در یوتیوب می‌گذاشتند، احساس می‌کردند که از طریق این شبکه‌ی اجتماعی می‌توانند با ایرانیان داخل کشور ارتباط برقرار کنند و اخبار آنها را برای دنیا بازنشر کنند.

 در این میان کنش‌گرانِ جدید با کنش‌گران کارکشته‌ی قدیمی از گروه‌های مختلفِ دینی و سیاسی سعی برای راه اندازی صفحه‌های فیسبوکی جهت رساندن صدای مردم ایران به دنیا شدند. رسانه‌های کوچکِ دیجیتالی در قالب برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و روزنامه‌های آنلاین شروع به افزایش کردند. اکثر این رسانه‌ها که طیفِ برانداز بوده‌اند با کمترین بودجه یا حتی بدون بودجه و داوطلبانه فعالیت خود را علیرغم تمامِ محدودیت‌ها در دنیای مجازی شروع کرده و ادامه می‌دهند.

 جمهوری اسلامی که همیشه با سرکوب و سانسور به سلطه‌گری خود ادامه‌ی حیات داده از همان آغاز ارتباط ایرانیان با دنیای خارج، ترفندهای زیادی برای مقابله با دشمنِ فرضی «فیس‌بوک» انجام داده است. از فرستادن ویروس به صفحات شخصی تا عمومی، از حک کردن حساب‌های کاربری تا فرستادن ارتش سایبری در قالب فیس‌بوک‌های غیر واقعی برای شناسایی کنش‌گران تا توهین کردن به آنان؛ تنها چند مورد از تدابیر فوق امنیتی جمهوری اسلامی برای غلبه بر ترس از فراگیر شدن اطلاعات در جامعه‌ی بسته‌ی ایران است.

فیلتر کردن فیس‌بوک، کاربران داخل ایران را بر آن داشته که با فیلترشکن و زحمات زیادی وارد دنیای مجازی شوند تا بتوانند با دنیای خارج تبادل نظر کنند. گفتمان، دستیابی به اطلاعات سانسور نشده و تفکر جمعی مواردی هستند که پایه‌های قدرت دیکتاتوری را به لرزه می‌اندازند و برای خنثی کردن آنها به مردم آلترناتیو شبکه و رسانه‌های اعتدال‌گرا می‌دهند تا مردم را قانع کنند که باید تدریجی به توافقاتی با جمهوری اسلامی برسند و فکر انقلاب از سر بیرون کنند.

 کاربرانِ فیس‌بوکی زیادی در داخل ایران علیرغم تمام سرسختی‌های‌شان برای باقی ماندن در این فضای مجازی و گرفتن اطلاعات، مجبور به جایگزینی شده‌اند . «واتز آپ» و  «وایبر» گزینه‌های کوتاه مدتی بودند. از دو سال و نیم پیش که «تلگرام» پا به عرصه‌ی وجود گذاشت و نیازی به فیلتر شکن ندارد، حدود ۲۰ میلیون ایرانی داخل کشور را به خود جذب کرده است. این نرم افزار، منبع قوی اطلاعاتی برای ایرانیان تشنه اطلاعات سانسور نشده به حساب می‌آید.

دنیای مجازی با تمام مجازی بودنش دشمنی واقعی برای جمهوری اسلامی به حساب می‌آید و مردم فهیم ایران راه‌های رسیدن به اطلاعاتِ سانسور نشده را به هر دشواری پیدا می‌کنند مثل بذری که از دل سنگ می‌روید و جوانه می‌زند بدین معنا که یک ملت را نمی‌توان برای همیشه زیر سنگِ خفقان مدفون کرد.

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s