نفرین می‌کنم، پس هستم!

نویسنده تحلیل روز سه شنبه , 18 آگوست , 2015   تحلیل اجتماعی   بدون نظر

منصوره ناصرچیان /

«نفرین» از اِلِمانهای اصلیِ اسلام است: مثلا، تبت یدا ابی‌لهب (بریده باد دو دست ابولهب)! ابولهب، عموی پیغمبر اسلام، در سوره «مَسَد» مورد نفرین قرار می‌گیرد. به همچنین، در آیه ۶۱ سوره «آل عمران» پیغمبرِ اسلام مسیحیانِ نَجران را به «مُباهِلِه» دعوت می‌کند، که به معنیِ نفرین کردنِ یکدیگر است (تا خدا دروغگو را مجازات کند تا معلوم شود چه کسی راست می‌گوید).

۱۴۰۰ سال پس از ورود اسلام به ایران، از زمان انقلاب «اسلامی» به بعد، اسلام از پدیده‌ای مذهبی-سنتی به پدیده‌ای مذهبی-سیاسی تغییر شکل داد. تمام زوایای خصوصی و عمومی زندگی مردم نیز دستخوش تحولاتِ اسلام سیاسی شد. در همین راستا، نفرین در بین ایرانیان آنقدر همه‌گیر شد که مثل سنجاقی مذهبی-سیاسی به سینه‌ی اکثریتِ مردم الصاق شد. در نتیجه امروز مردمی که طیِ چهار دهه دیکتاتوری دینی خشمهای فروخورده‌ی خود را به صورت نفرین حواله‌ی هم می‌کنند، قبرستانی تخیلی از دست و پاهای بریده و بدنهایی زیر تریلی هجده‌چرخ‌رفته تولید کرده‌اند.

شاید عده‌ای بگویند که قبل از انقلاب هم نفرین رونق داشت. مثلا نگاهی به فیلمفارسی بیندازید تا نمونه‌های آن را به وضوح ببینید. باید بگویم که بله، نفرین وجود داشت، ولی شدت و حدت آن پس از انقلاب اسلامی به اوج رسید. کافی است سری به صفحه‌های رسانه‌های اجتماعی بزنید و به راحتی نفرین را در جایگاهِ دیسکورسِ عادیِ ارتباطات مشاهده کنید. وقتی بحث از جنبه‌ی منطقی و مدنی خارج می‌شود، و افراد خود را ضعیف‌تر از قدرتِ حاکمه می‌بینند، با ترس و لرز شروع به نفرین کردنِ مسببان کودک‌آزاری، زن‌آزاری و حیوان‌آزاری می‌کنند، بدونِ اینکه این همه خشونت را نتیجه‌ی وضیعتِ سیاسی و اجتماعیِ نابه‌سامانِ جامعه بدانند.

اما خشونت و تنش با نفرین کردن و مسببانِ آن را حواله‌ی گورستانی تخیلی کردن نه تنها مبارزه مدنی محسوب نمی‌شود که انفعالی خشمگنانه است که در درجه‌ی اول به خودِ شخصِ نفرین‌کننده آسیبِ روحی و روانی می‌رساند. بنابراین، برای جلوگیری از آسیب دیدنِ روح و روانِ شهروندان، به‌جاست که بر ضدِ تمامِ عواملِ ضدِفرهنگی که به خوردِ جامعه داده شده فرهنگ‌سازی کرد. در انتها باید این را هم اضافه کنم که حاکمیتی که خود کنترل‌کننده‌ی مذهب است، البته که نسبت به نفرینِ مذهبی مصونیت دارد، و هرگز آن را عاملِ سقوطِ خود نمی‌داند.

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s