من آنم که رستم بود پهلوان و جماعتِ سرِ گُذر!

نویسنده تحلیل روز دوشنبه , 19 سپتامبر , 2016   تحلیلستان   بدون نظر

 منصوره ناصرچیان /

هرچند با خیلی از ضرب‌المث‌لها رابطه حَسَنه‌ای ندارم ولی این یکی که گفته‌اند «من آنم که رستم بود پهلوانِ» جماعت افتخارکُنِ سرِ گُذَر، هرروز مثلِ پُتکی بر ملاجم فرود می‌آید که مپُرس! بعضی از مفتخرانِ همیشه در صحنه دربدر به دنبال اسامی ایرانیانی هستند که افتخاری برای خودشان آفریده‌اند و در نهایت تلاش خود را می‌کنند که آن افتخارات را جز افتخاراتِ ملیِ سَرِ گُذرشان قرار دهند.

بعضی از افراد ولو از ایرانی بودن تنها اسم و فامیلی ایرانی داشته باشند و یک کلمه فارسی حرف نمی‌زنند و تا به حال شاید ایران را ندیده باشند و روح‌شان هم اصلا خبر ندارد که اگر افتخاری به زبان محلی که در آن به دنیا آمده‌اند، به دست آورند، چگونه ربط به ایران پیدا می‌کند؟ عده‌ای هستند که کاملا آن را ربط می‌دهند و مدام به افتخاراتِ آن فرد مفتخر و آن را جز فهرست پیروزی‌های سَرِ گُذَر ثبت می‌کنند.

نمونه‌ی اخیرش برنده‌ی جایزه‌ی ادبی شدنِ خانمی به نام «آتوسا مشفق» می‌باشد که چون از پدری ایرانی در آمریکا به دنیا آمده، اسم و فامیل ایرانی دارد، حالا جایزه‌ی بنیاد همینگوی ایشان را که کتابی به زبان انگلیسی نوشته‌اند، عده‌ای زورچپان آن را جز  ویترینِ سَرِ گُذرِ خود می‌دانند. این خانم حتی در بیوگرافی‌اش آمده که آمریکایی‌ست. یعنی چه؟ یعنی‌ای افتخارکُن‌های سَرِ گُذَر، جوایز ادبی‌ام مال خودم می‌باشد و مرا بی‌خیال شوید.

حال کاش قضیه به همین‌جا ختم می‌شد، چندی پیش همین جماعت که رگه‌های راسیستی در آنان مثل آبِ زُلال دیده می‌شود و خوب‌ها، خوشگل‌ها و پول‌دارها را فقط دوست دارند و جزیی از افتخاراتِ ملیِ سَرِ گُذَر ثبت می‌کنند، گیر داده بودند که «جورج کلونی» پدرش کلون‌ساز بوده و بالاخره یکی از ژن‌هایش بر می‌گردد به ایران و در این ادعا چنان ثابت قدم بودند که عده‌ای ساده‌اندیش باور کرده بودند و بدون اینکه روح کلونی خبردار باشد جار می‌زدند: من آنم که رستم بوَد پهلوان، ولی به رستم چیزی نگیدها! البته این جماعت کمی سعی کردند که برای اوباما هم ژنی از ایرانی بودن کشف کنند و به او افتخار کنند ولی چون در رگ‌های‌شان خونِ خودشیفتگی جریان دارد مثل جریان رودی خروشان، سیاه‌پوستان، عرب‌ها، هندی‌ها، چینی‌ها و تقریبا نصفِ بیشتر جمیعت کره زمین را نمی‌توانند جز نژادِ «برتر» بدانند و بی خیال اوباما شدند.

این جماعتِ  همواره مفتحرِ سرِ گذر اگر جوانی را که در خانواده راسیست ایرانی در آلمان بزرگ شده و از ایرانی بودن فقط برتر بودنِ خودش نسبت به خارجی‌های دیگر در آلمان را یاد گرفته و بزند قاتل در بیاید و بی‌گناهانی را به خاطر برتر نبودن‌شان بکشد، جماعتِ افتخاریِ سَرِ گُذَر تمام تلاش خود را می‌کنند که اصلا او را ایرانی ندانند و به سراغِ ضرب‌المثلِ من آنم که رستم بود پهلوان در این‌گونه مواقع نمی‌روند و خود را صاحبش نمی‌دانند و یک‌راست کرکره‌ی ویترینِ افتخارات را موقتا پایین می‌کشند که خدشه‌ای به لیستِ بلند بالای‌شان نخورد تا بروند سرِ افتخارِ بعدی.

افتخاراتِ بعدی می‌توانند کارگردانان، هنرپیشه‌ها، ورزشکاران و هنرمندانی باشند که جوایزِ خود را چون حاتمِ‌طایی به دیکتاتورهای سرِ گُذَر یا حتی امامان شیعه می‌بخشند و جماعتِ افتخارکُن چنان این اسامی را در فهرستِ افتخاراتِ ملیِ سر گذر ثبت می‌کنند که دیگران را هم تشویق می‌کنند که افتخار کنند.

باید این نگاه‌های باری به هر جهت شکست چرا که آنها باید دریابند افتخاراتِ ملی ما افرادی هستند که صادقانه و مخلصانه قدم برای بهبودی، آزادی و آبادیِ کشورمان بر می‌دارند و گلایه‌ای هم از نبودن اسم‌شان در فهرستِ افتخارکُن‌های سرِ گُذَر ندارند.

تحلیل-روز-۲-2

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s