ما لب گود ننشسته‌ایم!

نویسنده تحلیل روز جمعه , 8 ژانویه , 2016   تحلیل رسانه   بدون نظر

منصوره ناصرچیان /

  تیتر بسیاری از روزنامه‌های آنلاین چه جناحِ اصلاح‌طلب و چه مخالفِ جمهوری اسلامی این عنوان‌ست که “هیلا صدیقی بازداشت شد”! باید گفت: چرا مدیای مخالفِ جمهوری اسلامی به دستگیری و بازداشت اصلاح طلبان مثل بازداشت دیگر فعالینِ سیاسیِ مخالفِ حکومت اهمیت می‌دهد؟ زیرا ارزش واقعی کار ژورنالیستی در رسالتِ آن است.

هر بازداشت آن هم به دلایل واهی از دیدِ یک ژورنالیستِ واقعی که به معیارهای اخلاقی پایبندست، یک واقعه قابل ثبت حساب می‌شود اما در ماهیت یک بام و دو هوا بودن مدیای جناح اصلاح‌طلب، همین بس که سال‌هاست از خارج کشور برای مردم ایران نسخه می‌پیچند و سعی در عادی‌سازیِ وضیعتِ موجود در ایران را دارند و طرفداران اصلاح‌طلبِ حکومتی هیچ‌گونه تحلیل یا پیشنهادی را از مخالفانِ جمهوری اسلامی در خارح از کشور بر نمی‌تابند و مدام از این که خارج‌نشینان بیرون گود نشسته و نسخه برای مردم ایران می‌پیچند، صحبت کرده و آنها را به گوشه‌نشینی می‌فشارند.

خارج‌نشینان گریخته از جمهوری اسلامی مگر چه کسانی هستند؟ که اجازه‌ی بحث و گفتگو راجع به وطن‌شان ندارند؟ اکثر آنها تبعیدیانی هستند که به علت شرایط پر تبیعض ایران مجبور به جلای وطن شد‌ه‌اند. بسیاری از آنها زندانیان سیاسی سابق هستند که سالها پس از آزادی‌شان، صدای بی صدایان در ایران شده‌اند، آنها به خاطر فعالیت‌های سیاسی علیه جمهوری اسلامی اجازه ورود به کشورشان را ندارند و اگر این ریسک را بپذیرند و به سرزمین مادری‌شان بروند، دستگیر شده و با اتهام “اقدام علیه امنیت” آنها را روانه‌ی زندان خواهند کرد.

این سیاست یک بام و دو هوا نسبت به مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از کشور در بحبوهه‌ی جنش مردمی در سال ۸۸ بسیار پر رواج بود تا مخالفان جمهوری اسلامی را وادار به سکوت کنند و حال آن که بیشترین فعالیت رسانه‌ای از طرف مدیای اصلاح‌طلب خارج‌نشین بوده که با راه‌اندازیِ کمپین‌های “یواشکی” و “دروغکی” و  بسیاری حربه‌های دیگر برای مردم ایران خط‌مشی تعیین کرده و می‌کنند.

هر ایرانی در هر گوشه‌ی دنیا این حق را دارد که برای سرزمینِ مادری‌اش نگران باشد و به دنبال چاره و برون رفتِ مردم از دیکتاتوریِ مذهبی به هر نحوی از مبارزه‌ی نوشتاری، رسانه‌ای، تحلیل خبری تا نشان دادن راهکار به سرزمین خود خدمت کند.

مسلما اتاق فکر اصلاح‌طلبان و ارتش سایبری دایما در خارج و داخل سعی در پراکندگیِ مردم دارند. “بیرون گود نشستن” یک سیاست یک بام و دو هواست برای بی‌تفاوت کردن مخالفان جمهوری اسلامی که با فشار رژیم  از ایران خارج شده‌اند. همان‌طور که این سیستم یک بام و دو هوا در مورد زندانیان اصلاح‌طلب و مخالف حکومت اسلامی؛ تفاوتی فاحش به وجود می‌آورد که گروه اول در هر صورت از بدنه‌ی نظام هستند و در هر صورت مورد تنعم قرار می‌گیرند و گروه دوم تحت فشار،شکنجه، آزار و گاها اعدام سرانجام آنهاست.

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s