قدرت‌طلبیِ نهفته‌ی ایرانیان در نام‌گذاریِ فرزندان

نویسنده تحلیل روز شنبه , 29 آگوست , 2015   تحلیل اجتماعی   بدون نظر

 منصوره ناصرچیان /

تقریبا ۸۰۰سالِ پیش مغول به ایران حمله کرد که با سبعیتِ زیادی این حمله همراه بود. حمله‌ی مغول در آن‌زمان به بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی بود. جمعیتِ چین در نتیجه‌ی این کشتارِ تاریخی از ۱۲۰میلیون نفر به ۶۰میلیون نفر تقلیل پیدا کرد.

کمتر ایرانی را می‌شود یافت که از حمله‌ی مغول با تلخی یاد نکند، و جای تعجب آن‌ست که ایرانیان تاریخِ عجیب‌تری دارند از گذاشتنِ نامِ حمله کنندگان به کشورشان بر روی فرزندان خود، به نظر می‌رسد که در طولِ تاریخ ؛ ایرانیان، فریفته‌ی افرادِ صاحبِ قدرت بوده اند، حتی اگر آن صاحبِ قدرت، سرزمین‌شان را غارت کرده باشد و پیشینیان‌اش را قتل عام کرده باشد.

حمله‌ی قویِ ایدئولوژیکِ دیگری که ایران را به کشوری متفاوت تبدیل کرد، زمانِ پیدایشِ اسلام در عربستان بود که در زمانِ یزد‌گزدِ سوم؛ ایران با ایدیولوژیِ یکتا پرستیِ زرتشتی به زورِ شمشیر به اسلام برگردانده شد. ایرانیان در عرصه‌ی تاریخ؛ دائم با اسامیِ مختلطِ عربی_اسلامی و پارسی مواجه بوده‌اند.

در جدیدترین برهه‌ی تاریخ که ما شاهد آن هستیم، با روی کار آمدن اسلامِ سیاسی ، به خصوص در دهه‌ی اولِ انقلاب و جنگ شاهدِ نام گذاری‌های اسلامی آن هم از نوعِ رهبرانِ مذهبی-سیاسی بر روی فرزندانِ نسلِ بعد از انقلاب بوده‌ایم. روح‌الله خمینی که به عنوانِ رهبرِ انقلابِ اسلامی در سال ۱۳۵۷ روی کار آمد در دهه‌ی شصت به کشتارِ عظیمی از مخالفان جمهوری اسلامی دست زد.

مردمِ فریفته‌ی قدرت این بار نامِ روح‌الله را برای پسران‌شان برگزیدند و عده‌ای که هنوز در کپسولِ زمان بینِ زمانِ شاه و نوباوگیِ انقلاب تلوتلو می‌خوردند، اسامیِ اسلامی برای شناسنامه و اسامی پارسی برای نام در خانه به عاریت گرفتند. بعد از اینکه  انقلابِ اسلامی روندِ نزولیِ محبوبیتِ خود را در دهه‌ی دوم به بعد طی می‌کرد، هنوز نام‌گذاریِ ایرانیان دست‌خوشِ تحولاتِ تاریخی و میل شدید به قدرتمندان و قدرتِ مطلقه‌شان، ایرانیان زیادی را وا می‌دارد که فرزندان‌شان را با جادوی مذهب از بدو تولد، مسحور قدرت کنند.

با روی کار آمدنِ اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در دهه‌ی اخیرِ انقلاب، در نسل‌های بعد از انقلاب و گاهی بعد از انقلاب برای تغییر نام از عربی به نام پادشاهان قدرت‌مدار قبل از ورودِ اسلام مثل داریوش، کورش یا اسامی اسطوره‌های پارسی؛ گرایشِ شدید دیده می‌شود. این میلِ شدید به قدرت‌مداران از چنگیز کوچولو، محمد کوچولو، روح‌الله کوچولو و داریوش کوچولو آیا سپاهیِ عظیم بر علیهِ قدرت حاکمه خواهد ساخت؟ آیا این بار مردم از قدرت‌مداریِ فردی به قدرتِ جمعیِ خود برای بیرون راندن مهاجمان باور خواهند داشت؟

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s