عمله‌های استبداد همان فاحشگانِ سیاسی‌اند

نویسنده تحلیل روز پنجشنبه , 3 مارس , 2016   تحلیل اجتماعی   2 نظر

منصوره ناصرچیان /

در کشورهای اسلامی، کاربرد واژه‌ی فاحشه برای زنانی که به نحوی مطابق با معیارهای سنتی – مذهبی جامعه نیستند، به راحتی توسط مردان و زنان زن‌ستیز استفاده می‌شود. در حکومت جمهوری اسلامی یکی از راه‌های تحقیر زنان، برچسبِ فاحشه زدن به آنان می‌باشد؛ دسته‌ای از زنان که حجاب اجباری را برنمی‌تابند و سعی در ساختارشکنی می‌کنند با این فرایند منفی روبرو هستند.

دسته‌ی دیگری از زنان که با کنش‌گری به دفاع از حقوق شهروندی خود و دیگران می‌پردازند نیز به راحتی توسط لُمپن‌های جمهوری اسلامی، برچسب فاحشه می‌خورند. کلماتی مثل ناموس و غیرت واژه‌های کلیشه‌ای هستند که بوی ناگرفته ولی هم‌چنان توسط قشر لمپن جامعه به خصوص آنها که جمهوری اسلامی را حمایت می‌کنند، مورد استفاده قرار میگیرند.

 یک زن ناموسِ هیچ‌کسی نیست و یک انسان مستقل هست و یک مرد نیازی به داشتن غیرت که همان تعصب خشک در مقابل زن هست، ندارد.  از دید یک جامعه‌ی اسلامی، زنان قبل از ازدواج بدون اجازه‌ی پدر و بعد از ازدواج بدون اجازه همسر مانند اطفالِ صغیری هستند و برای انجام دادن بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها نیاز به رضایتِ «محارمِ» خود دارند.

فاحشه چه کسی است و چرا شغلش مذموم می‌باشد؟ فاحشه کسی است که برای به‌ دست آوردن پول یا لذت شخصی، خود را در اختیار مردان قرار می‌دهد تا از او لذت ببرند. در این شغل بدن‌فروشی، زنانِ فاحشه، عرضه کننده‌ی کالای بدن خود هستند و مردان مجرد یا متاهل خریداران این کالا هستند. حال این سوال پیش می‌آید که چرا فقط زنان تن فروش مذمت می‌شوند ولی مردانِ تَن‌خریدار توسط یک جامعه اسلامی مورد مذمت قرار نمی‌گیرند؟

این برخورد دوگانه با این پدیده باعث می‌شود که تن‌خریداران خود را بَری از هرگونه مذمت بدانند و به راحتی زنانی را که دارای استقلال فکری، اجتماعی و مالی هستند در ذهنِ بیمارِ خود، فاحشه خطاب کنند. یکی از تاکتیک‌های جمهوری اسلامی از بدو ظهورش تهمت زدن به زنان پیشرو و فاحشه خواندن آنهاست. حال با این تفاسیر باید از خود پرسید فاحشه‌ی سیاسی چه کسی هست؟

فاحشه‌ی سیاسی جنسیت ندارد و می‌تواند هم زن و هم مرد باشد و کارشان فروش و عرضه‌ی خود برای تبلیغاتِ سیاسیِ جمهوری اسلامی می‌باشد. در این خرید و فروش؛ جمهوری اسلامی با ارایه‌ی پول، وعده‌های شغلی، حمایت و معروف کردن؛ فاحشه های سیاسی را می‌خرد و آنها نیز در قبالِ خدماتِ جمهوری اسلامی؛ ابزار تبلیغاتی برای رژیم دیکتاتوری – مذهبی می‌شوند.

تحلیل روز ۲

 چرا فاحشه‌های سیاسی مذموم‌تر از فاحشه‌های جنسی هستند؟ یک فاحشه‌ی جنسی طبق انتخاب یا اجبار تنِ خود را عرضه می‌کند و به خودتخریبی می‌پردازد، ولی یک فاحشه‌ی سیاسی کارش تخریب توده عظیمی می‌باشد چون با اطلاعات تحریف شده اذهان عمومی را منحرف می‌کند و آنها را از ادامه‌ی مطالبات مدنی‌ِشان باز می‌دارد.

یک فاحشه‌ی سیاسی به اخلاقیات پایبند نیست و سود و زیان یک کشور برایش اهمیتی ندارد و تنها چیزی که برای او مهم می‌باشد معامله‌ای است که با جمهوری اسلامی در پیش گرفته تا به نان و نوایی برسد. او جدیتی دارد که یک نظام دیکتاتوری را از سقوط نجات دهد تا او چند صباحی زندگی مادی بهتری داشته باشد.

 جمهوری اسلامی در امر صادرات فاحشه‌های سیاسی به کشورهای غربی نیز سابقه‌ی طولانی دارد. بسیاری از آنان با کمک جمهوری اسلامی وارد بازار «مشهور» شدن گردیده و جوایز بین‌المللی حقوق بشری کسب کرده‌اند. اگر مروری به «انتخابات» در چهارمین دهه‌ی انقلاب اسلامی داشته باشید، نقش فاحشه‌های سیاسی را به کرّات در رسانه‌های اجتماعی خواهید دید که آنها برای بقای جمهوری اسلامی خریداری شده‌اند.

———————————————–

مقالاتِ درج‌شده در وبسایت لزوما نشانگرِ موضعِ «تحلیل روز» نمی‌باشد و پیرو مقالات می‌توانید نظرات و نوشته‌های خود را راجع به مطالب، جهتِ انتشار برای ما ارسال دارید.

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s