دعوت‌هایی که به «اوین» ختم می‌شود!

نویسنده تحلیل روز شنبه , 9 جولای , 2016   تحلیل اجتماعی   1 نظر

منصوره ناصرچیان /

دولت حسن روحانی از بدو ورودش، خود را دولتی میانه‌رو معرفی نمود و با کلیدی بنفش سعی کرد خود را از اصلاح‌طلبان سبز یک سر و گردن بالاتر بداند، اما  ازدیاد اعدامها در دوره ریاست جمهوری او نه تنها نشانی از میانه‌روی ندارد بلکه او را پیشتازتر از بنیادگرایان در امر جان‌ستانی می‌کند. ایشان در مراسم افطار با جوانان و دانشجویان محلی بار دیگر درباره لزوم بازگشت نخبگان تحصیلکرده مقیم خارج از کشور به ایران صحبت کرد. حال باید پرسید که به چه اعتباری نخبگان می‌توانند به کشورشان باز گردند وقتی سر از زندان اوین در می‌آورند آن هم به بهانه‌های واهیِ به خطر انداختن امنیت ملی.

غیر از خود جمهوری اسلامی و یارانش چه کسی جرات دارد که امنیت ملی را با بحران‌سازی به خطر بیندازد؟ حتی فرزندان مسولین جمهوری اسلامی که لزوما نخبه نمی‌باشند و برای تحصیل به خارج از کشور رفته‌اند، حاضر به بازگشت نیستند چه برسد به آنهایی که یا سیاسی هستند یا برای منظور گروگانگیری جمهوری اسلامی، طعمه دندان گیری محسوب می‌شوند.

نمونه‌های زیادی داریم از نخبگان داخل وطن و آنهایی که برای تحصیل به خارج از کشور رفته که هنگام بازگشت برای ملاقاتِ خانواده‌شان دستگیر شده و سال‌ها عمر گرانبارشان را در زندان‌های جمهوری اسلامی می‌گذرانند. در این جستار تنها به چند نمونه شناخته شده اکتفا می‌شود.

مجید توکلی، نخبه‌ای بود که در سه دوره به خاطر اعتراضاتش به همراه دانشجویان دیگر دستگیر، زندانی و شکنجه شد. نخبه‌ی دیگر امید کوکبی می باشد که برگزیده‌ی المپیاد و دانشجوی دکترای فیزیک اتمی با گرایش لیزر در دانشگاه تگزاس آمریکا است که در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ به ایران سفر کرده و هنگام خروج از ایران در فرودگاه بازداشت و زندانی شد. او توسط قاضی صلواتی به ده سال زندان محکوم شد و هم‌اکنون زندانی است.

امید کوکبی در روز پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۵ در بیمارستان سینای تهران مورد عمل جراحی قرار گرفت و پزشکان کلیه‌ی سمت راست او را به طور کامل از بدنش خارج کردند. پزشک وی اعلام کرد با توجه به وخامت حال امید کوکبی ادامه حضور وی در زندان می‌تواند باعث مرگ او شود.

نخبه‌ی دیگر، حمید بابایی دانشجوی دکترای فایننس (امور مالی) در دانشگاه لیژ بلژیک، پس از ورود به ایران، احضار، بازداشت و در دادگاه ۱۰ دقیقه‌ای قاضی صلواتی به ۶ سال حبس تعزیری به اتهام جاسوسی و ارتباط با دولت متخاصم، محکوم شد. حمید بابایی جرمش همکاری نکردن با وزارت اطلاعات برای گزارش دادن فعالیت دانشجویان ایرانی در بلژیک می‌باشد. او سه سال‌ست بدون مرخصی در زندان به سر می‌برد.

نامه‌ی زیر را همسر حمید بابایی در شبکه اجتماعی درج کرده است: «آقای رییس جمهور، شما که از نخبه‌ها دعوت به بازگشت به کشور می‌کنید هیچ پیگیر هستید که آن نخبه‌هایی که بر می‌گردند کجا می‌روند؟ نمی‌دانم چرا بعضی از رسانه‌ها اسم همسرم رو حذف می‌کنند از لیست خبرهای‌شان، امیدوارم این مطلبی که می‌نویسم به گوش شما برسد، لطفا بعد از بازگشت دانشجوهای خارج از کشور پیگیر وضعیت آنها هم باشید. حمید بابایی دانشجوی نخبه دانشگاه شریف و دانشجوی دکترای فاینس از بلژیک الان مدت سه سال هست که در بازداشت به سر می‌برد، بدون یک ساعت مرخصی با کمترین امکانات بهداشتی رفاهی و تحصیلی، شما که حقوق‌دان هم هستید به نظرتان این نقض آشکار حقوق یک زندانی نیست که امکان ادامه تحصیل نداشته باشد؟ حالا از موارد اولیه دادگاه و اتهام‌زنی هم می‌گذریم… شما در جریان هستید که من خودم هم دانشجوی سال آخر دکترا بودم و الان امکان تحصیل ندارم؟ شدیم دو نفر! امیدوارم همان‌طور که در صحبتهای‌تان اشاره کردید با دانشجویان همکاری کنید چون ما هم عاشق ایرانیم و نگذارید این عشق تبدیل به نفرت شود. دوستان لطفا همکاری کنید این پیام به گوش آقای روحانی برسد.»

حال باید از آقای حسن روحانی پرسید به راستی هدف ایشان از دعوت‌شان چه می‌باشد؟  اگر در مقام ریاست‌جمهوری که بالاترین قدرت اجراییِ یک کشورست برای آنان که در دفعات قبل اعتماد کرده و با توجه به دعوت از ایرانیانِ خارج کشور گرفتار بازجویی و زندان شده‌اند و توان پیگیری را ندارند چه دلیلی دارد باز دست به این اقدام می‌زند و دوباره این دعوت را به عمل می‌آورد؟

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s