جمهوری اسلامی را ابتدا از درونِ خویش باید زدود!

نویسنده تحلیل روز شنبه , 11 فوریه , 2017   تحلیل اجتماعی   بدون نظر

  منصوره ناصرچیان /
ایران، کشوری پُر تَنِش در قلبِ خاورمیانه چهار دهه‌ست که با صدورِ انقلابِ بنیان‌افکنِ اسلامی نه تنها مردمِ خود را بلکه کشورهای همسایه و حتی دنیا را به تلاطم انداخته است. از آنجایی که هر ملتی آسایش، رفاه یا هیجانِ کاذب و خشونت را وام‌دارِ ساختارِ حکومتش می‌باشد، جمهوری اسلامی در فرهنگ‌زُدایی، نهادینه کردنِ خشونت، کَم رنگ کردنِ اخلاقیات و زدودنِ اعتماد میان مردم نقشِ بسیار پُر رنگی داشته است.
دیروز، ۲۲ بهمنِ ۱۳۹۵، سی و هشتمین سالگردِ عقب‌گردِ تاریخی توسطِ رژیمِ دیکتاتوری- مذهبی به اصطلاح جشن گرفته شد با حضور بسیار کمرنگِ مردمِ عادی و حضور اجباریِ شاگرد مدرسه‌ای‌ها، کارمندانِ دولتی و حضورِ بسیجی‌های طرفدارِ رژیم.
عکس‌ها بیان‌گرِ خستگیِ مُزمنِ افراد از راهپیمایی‌هایِ انقلابی بود. توهین‌هایِ بلاهت‌مابانه به آمریکا و اسراییل در غالبِ آتش زدن پرچم‌های این دو کشور یا لگدمال کردنِ نمادینِ پرچم آنها و رنگ کردن دو الاغ با این دو پرچم نشان از استیصالِ یک رژیم لُمپَنِ به زوال رفته داشت. رژیمی که حتی دیگر با دادنِ ساندیس و زدنِ واکسِ مجانی روی پرچمِ آمریکا نمی‌تواند چندین نسل سوخته را به سیرکِ تبلیغاتی‌اش بکشاند. جمهوری اسلامی نه تنها در طی ۳۸ سال گذشته، آسایش و آرامش را از مردم گرفته بلکه یک دیکتاتوریِ عمیق در وجودِ تَک تَکِ افراد نهادینه کرده که مانع از گردهمایی و مشارکتِ جمعی برای براندازیِ رژیم می‌شود.
این دیکتاتوری‌های فردی شاملِ ایرانی‌هایِ مقیمِ خارج هم می‌شود. کافی‌ست که در خود نظر بیافکنیم و خود درگیری‌های‌مان را با صداقت مرور کنیم. تابِ هیچگونه نظرِ مخالف را نداریم و باعث تلاطم خود و دیگران می‌شویم. رسانه‌های اجتماعی که می‌توانست پلی برای اتحاد مردم شود، سال‌هاست که عرصه‌ی نزاع، تفرقه و عدمِ توافق حتی بر سر یک موضوع کوچک می‌شود.
البته نقشِ جمهوری اسلامی، وزارتِ اطلاعات و ارتشِ سایبری آن را نمی‌توان در این تَشَتُت نادیده گرفت ولی تَک‌تَکِ ما هم سعی بر برطرف کردنِ اشکالاتِ ارتباطی‌مان نکرده‌ایم. جامعه‌ی ما بیش از هر انقلابِ ساختارشکنی نیاز به تغییرِ درونیِ تَک تَکِ ما دارد. تا به معضلاتِ دیکتاتور منشانه‌ی خود واقف نشویم، نمی‌توان دیکتاتوری- مذهبی را با دموکراسی تاخت بزنیم. ما باید از شعارهای ایده‌آلیستی به سمتِ عقلانیتِ واقع‌گرایانه حرکت کنیم. با تمام این تفاصیل باید به جنگ دیکتاتوریِ  خود برویم و همزمان از نبرد با جمهوری اسلامی غافل نشویم چرا که برای همراه شدن در جهتِ گذر از رژیمِ مستبد اسلامی همزمان انقلاب فرهنگیِ فردی در جهت حذفِ جمهوری اسلامی درونی خود نیز باید به کار برد.
Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s