ثمراتِ خشونت نهادینه شده در جمهوری اسلامی

نویسنده تحلیل روز شنبه , 16 آوریل , 2016   تحلیل اجتماعی   بدون نظر

منصوره ناصرچیان /

از سال ۱۳۵۷ با جنگ بین مجاهدین افغان و شوروی سابق، مهاجرت آنها به ایران شروع شد و تا به امروز حدود یک میلیون و چهارصد هزار مهاجر از کشور افغانستان در ایران زندگی می‌کنند. سیاستِ قوم‌ستیزی جمهوری اسلامی و ترویج تنفر از مردمِ قومی و مذهبی در رسانه‌های عمومی به خصوص صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مهاجران افغان را نیز از همان ابتدای انقلاب هدف این تنفرِ مهندسی شده قرار داده است.

اخیرا شاهد چرخش خبری بسیار تاسف‌انگیز در رسانه‌های اجتماعی هستیم که عمق نهادینه شدن تنفر از مهاجرین افغان را در قابی تیره به تصویر می‌کشد. هر چند این خشونت و نفرت نهادینه شده شامل لایه‌های گوناگون می‌باشد و کارشناسان زیادی برای بحث راجع پیچیدگی موضوع می‌طلبد، ولی می‌توان نگاهی اجمالی به آن انداخت تا همدردی خود را به خانواده‌ی قربانیِ جنایت و مردم شریف افغانستان نشان داد.

ستایش قریشی دختری ۶ ساله توسط نوجوانی ۱۷ ساله در خیرآباد ورامین ربوده می‌شود و بعد از تجاوز او را به قتل می‌رساند و سعی در اِمحای جسدِ شایسته در اسید می‌کند. نوجوانِ۱۷ ساله که موفق به از بین بردن کاملِ جسد نمی‌شود، قضیه را با دوست خود در میان می‌گذارد و او بعد از در میان گذاشتن آن با پدرش، پلیس را در جریان می‌گذارد. پدر و مادر ستایش که از درکِ اجتماعی بالایی برخوردار هستند از موضغ تنفرِ قومی جنایت پرهیز کرده‌اند ولی این بزرگواری آنان صورت مسئله را تغییر نمی‌دهد.

سال‌هاست شاهد بی‌مهری‌های زیادی نسبت به عزیزان افغان هستیم و این جنایت هولناک را نمی‌توان از دید تنفرِ قومی نگاه نکرد. بذر تنفری که سیستماتیک شده توسط جمهوری اسلامی در جامعه پراکنده شده، حالا بزه‌کاران نوجوان را با قربانیانی مواجه می‌کند که ترحمی نسبت به آنان ندارند و اجرای خشونت را راحت‌تر و درک عمق فاجعه را سخت‌تر می‌کند.  وقتی افرادی از اقوام یا ادیان در اقلیت باشند و سیستم گرداننده‌ی جامعه به جای رفتاری معقول و مسالمت‌آمیز ، آنها را به حاشیه می‌کشاند و رسانه‌ها را تعمدا در جهتی سوق می‌دهد که این اقلیت‌ها را از نژادی پایین‌تر جلوه دهند، در نتیجه افرادی که زمینه‌ی خشونت را دارند قربانیان خود را از میان این اقلیت‌ها انتخاب می‌کنند.

نوجوانی که می‌توانست در یک جامعه با رفاه اجتماعی، نیازهای جنسی خود را در قالبی طبیعی برطرف کند حالا با جامعه‌ای روبروست که گاها به دلیل سنتی-مذهبی بودن خانواده و هراس از داشتن دوست دختر و با نفرتی از افغان‌ها به راحتی قربانی خود را یک کودک افغان انتخاب می‌کند که در ذهن ناتوان خود توجیهی برای تجاوز و قتلش، آن هم به خشن‌ترین شکل داشته باشد. اگر چنین جنایتی در جوامع غربی رخ دهد، مسولین کشور سریع بحث‌های تخصصی در رسانه‌ها به راه می‌اندازند و دولت را مسول جواب‌گویی می‌کنند و در صدد ریشه‌یابیِ جنایت و چرایی وقوع جنایت می‌پردازند، ولی در یک سیستم دیکتاتوری- مذهبی که سال‌هاست جامعه را به سمت خشونت و تحقیر  به پیش برده، نه جواب‌گویی مسولین را می‌توان انتظار داشت و نه تلاشی برای برون رفت از خشونتِ دست‌ساز خود.

وظیفه‌ی شهروندان متعهد، کنش‌گران و رسانه‌های اجتماعی در درجه‌ی اول انعکاس این اخبار ضد قومی و نژادی می‌باشد و در درجه‌ی دوم پیدا کردن راهی برای برون رفت از جامعه‌ای خشونت‌زده . مردم ایران تنها در سایه‌ی یک حکومتِ مردمی و دموکراتیک می‌توانند در کنار مهاجرین افغان، عراقی یا دیگری، زندگیِ مسالمت‌آمیزی داشته باشند.  با آگاهی و تعهد نگذاریم شایسته‌ای دیگر قربانیِ سیستماتیک خشونت سیستم دیکتاتوری-مذهبی شود.

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s