توی ده شلمرود، حسن خودِ «قفل» بود!

نویسنده تحلیل روز یکشنبه , 13 مارس , 2016   تحلیلستان   بدون نظر

منصوره ناصرچیان /

در دهِ شلمرود، غوغایی‌ بود چاله میدانی، از دو حزبِ اعتدال‌گرا و اصول‌گرا  که هر دو به زیر سایه‌ی علی خامنه‌ای، روزگار را به اختلاس، فسادِ اخلاقی، تقلب در کمپین انتصاباتی به نام انتخابات و سرکوب مردم می‌گذراندند مردم هم که در این دِه، عددی به حساب نمی‌آمدند چرا که رقابت دو حزب صرفا برای جلوس به تختِ قدرت بود و علی خامنه‌ای، حاکم و کدخدای دِه و عروسک‌گردان دو حزب، همه کاره بود، هر چهار سال یک‌بار دموکراسی بازی راه می‌انداختند و کمپین انتصابات ریاست جمهوری که دموکراتیک‌ترین دِه‌های دنیا از تاکتیک دِه شلمرود در روزنامه‌های کثیرالانتشار دادِ سخن‌ها می‌گفتند که  مردمِ دِه بالای شلمرود چه مردمِ خوشبختی دارد.!

 بعضی وقت‌ها ساکنین دِهِ شلمرود دل‌شان می‌خواست این تشکیلات را دو دستی تقدیم دِهِ پایینی‌ها کنند و بگویند، اگر راست می‌گویید بیایید با این دموکراسی‌بازی ما ببینید می‌توانید یک روز هم زندگی کنید؟ خلاصه که صدای ساکنین دِهِ شلمرود توسط رسانه‌های اجتماعی یا فیلتر می‌شد یا برادران ارتش سایبری، مردم دِهِ شلمرود را به جان هم می‌انداختند تا انرژی‌شان را صرف نجات خود از دست کدخدای ظالم نکنند، وقتی که دموکراسی بازی سال ۸۸ مردم دِهِ شلمرود را به قیام وادار کرد، کدخدا به حزب اعتدال‌گرایش دستور داد که سر مردم را با جنبش غیر خشونتی نلسون ماندلایی گرم کنند در حالی که با ماشین از روی مردم عبور می‌کردند تا غیر اصولی‌ترین، اصول‌گرایان را به تختِ قدرت بنشاند.

 رهبران اعتدال‌گرا که با رنگ سبز آمده بودند تا از بین خو د که بد بودند و رهبر اصول‌گرا که بدتر به مردم شانس «انتخاب» بدهند، دیری نپایید که آنها  به خاطرِ جلوگیری از سقوطِ نظامِ ده به خانه‌شان رفتند. آنها در منزل منتظر انتخابات مجلس خبرگان ماندند تا از بین بد و بدتر مردم دِه را تشویق به انتخاب کنند.  باری، بعد از به قدرت رسیدن اصول‌گرایی دلقک، مردم را تشنه آمدن یک اعتدال‌گرای کردند که برای‌شان تدبیر و امید به ارمغان بیاورد.

حسن روحانی، اعتدال‌گرای راست سنتی در سال ۱۳۹۲با نماد «کلید» به ریاست جمهوری رسید رنگ کمپین انتخاباتی او، بنفش بود. کلید حسن روحانی نه تنها قفل‌های بسته اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را باز نکرد بلکه عاملی شد برای افزایش اعدام‌های فله‌ای. از آنجایی که علی خامنه‌ای، عروسک‌گردان ده شلمرود از هرگونه دشمن فرضی هراس داشت، حربه‌ی اصلاحات را در داخل و خارج از دِهِ شلمرود چنان رواج داده بود که مردمِ دِه را از هرگونه قیام مجدد باز بدارد.

حسن شد عزیزِدلِ رسانه‌های بیگانه‌ی  مبلغِ اصلاحات آن چنان که یوسف، عزیز مصر شد. مردم به جان آمده که از این همه رسانه‌ی تبلیغاتی اعتدال‌گرایانِ اصلاح‌طلب به جان آمده بودند، یک صدا گفتند:  ریش بلند، روی سیاه، کلید بنفش، واه واه واه! می‌خوای بری اصلاح کنی؟ حسن اصلاح‌طلب گفتا: نه نمی‌خوام، نه نمی‌خوام.

حسن چیزی برای اصلاح کردن نداشت چون از بین بد و بدتر انتخاب شده و یک بد نمی‌توانست اصلاحی در وضیعت دِهِ شلمرود به وجود بیاورد و اگر هم می‌توانست، نمی‌خواست که اینکار را بکند چون ساختار جمهوری اسلامی در دِه زیر و رو می‌شُد و آخرین انتصابات مجلس خبرگان در دِه نشان داد که دیگر کار از بد و بدتر گذشته و رقابت بین جانی و جانی‌تر بود به خاطر رضایت دلِ حاکمِ شلمرود.

حسن دیگر تک و تنها نبود چون اعتدال‌گرایان و اصول‌گرایان به همت یکدیگر برای حفظ جمهوری اسلامی از هر ترفند کمپین انتخاباتی از رنگ و نماد استفاده کرد ند تا کلید جمهوری اسلامی را به گردن لیست امید بیاندازند. حالا ترفندهای حسن و گروه به اصطلاح رقیبش دیگر کارساز نیست و  مردم برای رسیدن به دموکراسی این ترفندها را پشت سر گذاشته‌اند و آن زمان حسن با چشم گریون پا می‌شه میاد تو میدون و به مردم میگه: مردم میایین انتخابات‌بازی ؟ و مردم با قاطیعت تمام خواهند گفت: رنگ علف می‌شویم، خوراک خر نمی‌شویم.

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s