ترور مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از کشور

نویسنده تحلیل روز سه شنبه , 15 مارس , 2016   تحلیل سیاسی   2 نظر

منصوره ناصرچیان /

۱۷ سپتامبر ۱۹۹۲، برلین، رستوران میکونوس محلی که کنش‌گرانِ اجتماعیِ ایران که عموما از کنش‌گران سیاسی و مخالفِ جمهوری اسلامی گرد هم آمده بودند؛ یکی از ترورهای شاخه‌ی برون مرزی با مهندسیِ حساب شده‌ای به وقوع پیوست.

 ۱۵ تا ۲۰ نفر از ایرانیان به رستوران میکونوس که رستورانی یونانی با مدیریت فردی ایرانی به نام «عزیز غفاری» می‌باشد، برای جلسه‌ای دعوت شده بودند. تنها شش نفر در آن جلسه حضور داشتند و دو نفر هم به طور اتفاقی به جمع آنها پیوستند. از جمع نه نفری حاضر در رستوران چهار نفر از آنان به قتل رسیدند و صاحب رستوران نیز زخمی شد.

 کشته‌شدگان عبارتند از:  *صادق شرفکندی، دبیر حزب دموکرات کردستان ایران که برای شرکت در کنگره‌ی جهانی احزاب سوسیالیست و سوسیال دموکرات به آلمان سفر کرده بود.  *همایون اردلان نماینده‌ی حزب دموکرات کردستان ایران در آلمان. ٭فتاح عبدلی نماینده‌ی حزب دمکرات کردستان ایران در اروپا. ٭نوری دهکردی کارمند صلیب‌سرخ و فعال در امور پناهندگانِ ایرانی مقیم آلمان و دو نفر دیگر که در جلسه حضور داشتند علیرغم تیراندازی شدید آسیبی نمی‌بینند.

فرهاد فرجاد یکی از بازماندگان است و نفر دیگر پرویز دستمالچی می‌باشد که نویسنده کتاب «ترور به نام خدا» هست. در این مستندِ کوتاه، مصاحبه‌ای با پرویز دستمال‌چی به عنوان شاهدِ عینیِ ترور رستوران میکونوس انجام شده است. هدف از این مستند نشان دادن ابعاد وسیع ترورهای جمهوری اسلامی است که تنها به داخل ایران محدود نمی‌شود. این ترور تقریبا با فاصله‌ی کمتر از یک‌ماه از ترور «فریدون فرخزاد» در شهر دیگر آلمان، بُن انجام شد.

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s