تحریم‌ها، برای ملت یا جمهوری اسلامی؟

نویسنده تحلیل روز یکشنبه , 17 ژانویه , 2016   تحلیل سیاسی   بدون نظر

منصوره ناصرچیان /

بیست و ششم دی‌ماه ۱۳۵۷، روزی که شاه از ایران رفت. کنفرانس گوادلوپ با بازی آمریکا، فرانسه، آلمان و انگلیس در همان سال تصمیم بر برکناری شاه گرفتند. ۳۷ سال بعد ، ۲۶ دی ۱۳۹۴ آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا با شرایط قانونی بسیار زیادی تحریم‌ها را برای جمهوری اسلامی لغو کردند.

بعد از میلیاردها دلار خسارت برای آرزوی رویای اتمی، ایران مجبور به پر کردن قلب تاسیسات اتمی با بتن در اراک شد. این خسارات وارده را رسانه‌های اصلاح‌طلب کش ندادند چون قضیه‌ی لغو تحریم و خبر به اصطلاح پیروزی برای‌شان مهم بوده و هست. چند میلیارد دلار بلوکه شده آنقدر برای رژیم با ارزش هست که به خاطر آن رویای بلند پروازانه و پر از کینه‌ی نابودیِ اسراییل با تسلیحات هسته‌ای را باید فعلا فراموش کند و برای بقای خود زمان بخرد.

با لغو تحریم‌ها، تبادل زندانیان عقیدتی ایرانی-آمریکایی نیز در سر لوحه قرار گرفت، چهار زندانی که مدت‌های زیادی روی آزاد شدن آنها بحث بین ایران و آمریکا بود، حالا وقتش بود که به خاطر منافع سیاسی رژیم تبادل شوند. رژیم ایران سال‌هاست که با زندانی کردن افراد روی آنها معاملات سیاسی می‌کند به خصوص وقتی که در تنگنا قرار می‌گیرد.

رسانه‌های اصلاح‌ظلب که تنورِ “انتخابات” را پر حرارت می‌کنند این بار خود را در کنار مردم باز جا زده و مژده‌ی بهبودی می‌دهند تا شاید برای چندمین بار مردم را به پای صندوق‌های رای بکشانند. هر بشکه نفت که به نازل‌ترین قیمت خود رسیده و خطر پایین‌تر رفتن قیمتش می‌رود و آشوبی که حامیان رژیم در بحران سفارت عربستان انجام دادند و کشورهای زیادی به خصوص کشورهای عربی را مجبور به قطع روابط دیپلماتیک کردند، همه و همه ترفندهای اصلاح‌طلبان از یک سو و اصول‌گرایان از سوی دیگر می‌باشد تا رژیم را از خطر سقوط برای چندمین بار برهانند.

جمهوری اسلامی هیچگاه شکست دیپلماسی خود را در برابر غرب نمی‌پذیرد. یک رژیم با انرژی هسته‌ای تبدیل به یک رژیم بدون انرژی هسته‌ای می‌شود و همچنان بلوف و تو دهنی به دنیا می‌زند. لغو تحریم، ملت را بازفریبی کرده و قدرتی دوباره به رژیم دیکتاتوری می‌دهد. از انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست تا نابودی انرژی هسته‌ای به قیمت میلیاردها دلار در پرونده‌ی پر تزویر جمهوری اسلامی خواهد ماند و این ملت هست که باید تصمیم بگیرد که برای گذار از این رژیم دیکتاتوری به خود متکی باشد نه به غرب و منفعت‌طلبی‌اش

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s