بحرانِ پناهندگان در اروپا و همزمانیِ «صلح‌طلبی» رژیمِ ایران در قالبِ توافق هسته‌ای

نویسنده تحلیل روز چهار شنبه , 2 سپتامبر , 2015   تحلیل سیاسی   بدون نظر

منصوره ناصرچیان /

رژیمِ ایران با بحران، زنده است. این رژیمِ مذهبی-دیکتاتوری با تولیدِ بحرانِ داخلی و خارجی در خاورمیانه، بقای خود را تضمین می‌کند.

11938699_10153653384254706_1124933477_n

در حالی‌که رژیم تقلای زیادی کرد که نشان دهد “انرژیِ هسته‌ای حقِ مسلم ماست”، ولی مجبور شد بعد از دوازده سال به توافقِ هسته‌ای تن در دهد. این توافق که به زودی در سنای آمریکا از لایحه به قانون تبدیل می‌شود، در یک پروسه‌ی تدریجی پول‌های چند میلیارد دلاریِ ایران را که در اثر تحریم‌های بین‌المللی بلوکه شده بود آزاد خواهد کرد. آیا مردمِ ایران سهمی از این پول‌ها خواهند داشت؟ این امر بسیار بعید به نظر می‌رسد. بشار اسد، که کشورِ سوریه را به قتل‌گاهِ ساکنانِ خود تبدیل کرده، پیشاپیش از رژیمِ ایران برای کمکِ مالی بیشتر قدردانی کرده است.

بحرانِ پناهندگانِ سوریه و عراق دامنِ اروپا را گرفته و این بحران سال‌های همچنان برقرار خواهد بود. در این بین لابی‌گرانِ رژیمِ ایران و اصلاح‌طلبانِ حکومتی دست به تظاهراتِ “صلح‌طلبی” با بودجه‌های وسیعِ لابی‌گران زده‌اند تا سرپوشی بر جنایاتِ رژیم بگذارند و مخالفان توافق را «جنگ‌افروز» جلوه دهند. آنها مهارت‌ زیادی در سفسطه دارند، و از زندانیانِ سیاسیِ خاصِ خود که موفق شده‌اند جوایزِ حقوق بشریِ بین‌المللی برای آنان کسب کنند، برای کمپین‌های به اصطلاح صلح‌طلبانه استفاده می‌کنند. هر چه رژیمِ ایران بیشتر بر قدرت بماند، وضیعتِ حقوق بشر در ایران بیشتر رو به زوال‌ می‌رود؛ و خاورمیانه از قِبلِ کمک‌های مادی و نظامیِ رژیم تبدیل به منطقه‌ای بی سر و سامان‌تر خواهد شد. رژیمِ ایران با توافق اتمی یا بدون آن خطری برای صلحِ جهانی است.

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s