اندر احوالاتِ اصلاح‌طلبان در خطه‌ی کفار!

نویسنده تحلیل روز یکشنبه , 6 مارس , 2016   تحلیلستان   1 نظر

منصوره ناصرچیان/

آورده‌اند در روزگارانی نه چندان دور، به خصوص دَم دَم‌های جنبش مردمی که صادرات اصلاح‌طلبان برای بقای جمهوری اسلامی به بلاد «کُفر» فزونی گرفتندی کانادا «توفیق» یافتندی و سهم زیادی از این صادرات را نصیب خود کردندی، این صادرات هم در دوره‌ی کانزرواتیوها و هم دوره لیبرال‌ها صورت گرفتندی. این گروه در قالبِ دانشجو، بیزینس کلاس، مهاجر با سرمایه‌ی بالا و شکل‌های دیگرِ مهاجرت پا به این بلاد گذاشتندی، آنها شروع به برپایی انجمن ایرانیان- کانادایی‌ها با نام‌های گوناگون و در شهرهای مختلف کانادا کردندی.

باری از دولت‌های استانی شروع به گرفتن گرنت کردندی برای برپایی جشن‌های نوروز و شب یلدا و  مناسبات دیگر، جذابیت این جشن‌ها در این بودندی که در سرزمین کُفر که آزادیِ بیان، حق مُسلم هر شهروند، بودندی؛ شما به عنوان شرکت کننده در جشن، اجازه صحبت از سیاست ایران را نداشتندی.

این موضوع در شهر ما صدق کردندی و شهرهای دیگر را اطلاع نداشتندی. جذابیت دیگر اصلاح‌طلبان مقیم کانادا، عشق عجیب‌شان برای رای دادن بودندی. آنها چنان در رای دادن مُسر بودندی که بُعد زمان و مکان برای‌شان مهم نبودندی. سال ۲۰۰۹ از شهرهای مختلف به سمت اُتاوا گسیل شدندی تا به رهبرشان؛ میر حسین موسوی رای بداندی و سال ۲۰۱۳ بسیاری از آنان رنج سفر به آمریکا را تحمل کردندی تا به روحانی رای بدادندی  که البته از قلم نگریزندی کارناوالِ حسینی هم در به پا ساختندی و برای تشنه لب کربلا تا توانستندی بر سر کوبندی تا جذابیتِ خُنَکِ خود را هر چه بیشتر عیان و تکمیل کردندی.

 چون سفارت ایران در اتاوا بسته بودندی، آنها این «فداکاری» را بنمودندی تا راهی طولانی را بپیمودندی و وظیفه‌ی شرعی خود را ادا بکردندی. سال ۲۰۱۵ که انتخابات فدرال کانادا بودندی این گروه دل‌داده و  رایِ حمایتِ خود را از حزبِ لیبرال به صورت گسترده‌ای نشان بدادندی و در شهرهای خود به نخست وزیر لیبرال، جاستین ترودو رای بدادندی.

آنها بدون دلیل رای «با ارزش» خود را به صندوق نینداختندی. چرا لیبرال؟ چون لیبرال‌ها قول داده بودندی که روابط خود را با جمهوری اسلامی «عادی سازی » خواهند کردندی و سفارت ایران در اتاوا را بازگشایی خواهند کردی.  امسال آنها متاسفانه نتوانستندی رای خود را به مجلس جمهوری اسلامی بدادندی وگرنه این کار را قبل از مردم داخل ایران انجام بدادندی.

باید منتظر بودندی و دل‌دادگی آنها را برای «انتخابات» ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ را نگاه کردندی چون آنها معتقد بودندی که باید از بین بد و بدتر، بد را انتخاب کردندی حتی اگر در ایران زندگی نکردندی، ولی عشق به رای دادن آنها را مجبور به این‌همه مجاهدت و از جان گذشتگی کردندی. بعضی از آنها تخصص عجیبی در هک کردن کامپیوتر کنش‌گران ضد جمهوری اسلامی را دارندی، پاره‌ای از آنها بعد از پیروزی لیبرال‌ها، احساس پیروزی بر اپوزیسون ضد رژیم بهشان دست دادندی و تصور کردندی که بیشتر می‌توانندی آنها را مورد اهانت قرار بدهندی.

هر رای اصلاح‌طلب در خارج از ایران به معنی آری به اعدام‌های فله‌ای، حجاب اجباری، فحشای گسترده، فشار بیشتر بر زندانیان سیاسی و عقب‌گرد فرهنگی بودندی و بدین روی صادراتی‌های معظمُ‌له دین خود را بر آرمان‌های امامِ داعشیون ادا کردندی.

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s