ادمینِ فیس‌بوکِ اسراییلیِ دوستدارِ ایرانیان در تهران

نویسنده تحلیل روز جمعه , 11 سپتامبر , 2015   اخبار   1 نظر

 منصوره ناصرچیان /

مارس ۲۰۱۲، آقای رانی ادری، گرافیستِ اسراییلی؛ عکسی از خود و دختر خردسالش را روی صفحه‌ی فیس‌بوکی به نامِ: اسراییل، ایران را دوست دارد، قرار داد با این مضمون: «ایرانی‌ها، ما شما را دوست داریم و شما را بمباران نمی‌کنیم».

11997077_10153680689909706_2128908091_n

این صفحه با توجه به حساس بودن رابطه‌ای نه چندان دوستانه بین رژیم ایران و کشور اسراییل در چهار دهه‌ی گذشته توانست نظراتِ زیادی را به خود جلب کند. ایرانی‌ها از زمانی که انقلاب شد با ادبیاتِ ضدِ اسراییلی که رهبرِ انقلاب اسلامی، روح‌الله خمینی با خود ارمغان آورد، آشنایی پیدا کردند.

«محو کردنِ اسراییل از روی نقشه» در تاریخِ انقلاب اسلامی از شعار به هدف تبدیل شد. به نقل از خبرگزاریِ مهر در بهمنِ سال ۱۳۹۳، “نماینده‌ی ولی فقیه در نیروی قدس سپاه پاسداران، با تشریحِ تأثیرات انقلاب اسلامی بر مناسبات منطقه و جهان و تحلیلِ رازِ تأثیرگذاریِ شخصیت‌های انقلابی تأکید کرد: سقوطِ آمریکا و اسرائیل را به زودی خواهیم دید.”

در پاسخ به صفحه‌ی رانی ادری، زوجی ایرانی که در مالزی مشغول به تحصیل بودند، صفحه‌ی فیس‌بوکیِ ایران، اسراییل را دوست دارد، بوجود میاورند. در سال ۲۰۱۳ رانی ادری و خانواده‌اش به سنت لوییس آمریکا سفر می‌کنند تا ادمینِ صفحه‌ی ایران، اسراییل را دوست دارد در فضای غیر مجازی ملاقات کنند. دسامبر ۲۰۱۲ تریتا پارسی، نماینده‌ی نایاک، لابیِ رژیم ایران در توییتر خود می‌‌نویسد: رانی ادری یک قهرمانِ واقعی است. ماهِ مه ۲۰۱۳ درست یک ماه قبل از انتخابات ریس جمهوری در ایران، رانی ادری به یک تد تاک در دالاس دعوت می‌شود که جلسه‌ی پرسش و پاسخ آن از طرف سازمان نایاک اسپانسور شده بود.

رانی ادری و تریتا پارسی در طیِ دیداری که در سال ۲۰۱۳ با هم داشتند و آن را رانی در صفحه‌ی فیس‌بوکِ خود درج کرده بود باعثِ ایجادِ سوال برای مخالفینِ رژیم شد. رانی، تریتا را انسانی خوب توصیف کرد و علیرغم تذکرِ مخاطبان که تریتا را جز سازمان نایاک می‌دانستند، این حقیقت را نپذیرفت.

حالا به نقل از صفحه‌ی اسراییل، ایران را دوست دارد، رانی با پاسپورت فرانسویش دیروز به ایران رفته است، اینکه چند روز می‌خواهد آن جا بماند و با چه کسانی مذاکره کند، سوال‌هایی است که بسیاری از طرفدارانِ این صفحه هنوز جواب آن را نیافته‌اند.

———

توضیحاتِ تکمیلی: رانی ادری در پستی که اخیرا در صفحه فیسبوکِ «اسرائیل عاشقِ ایران است» منتشر کرده توضیح داده که هرگز به ایران سفر نکرده، و این ادعا را تنها برای مقاصدِ تبلیغاتی کرده. توضیحاتِ ادری را می‌توانید از طریقِ این لینک بخوانید.

Advertisements

Author: mansourehn

I am freelancer and I was radio producer for five years. I produced 110 radio shows both in English and Persian at CHSR FM from 2010-2015. I have been writing for the think tank of "Tahlil Rooz" daily analysis of news located at the U.S mostly in Persian. I write satire, poetry and news analysis mostly about Iran.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s